Sal

 

Geologicky nejstarší z ostrovů, který se v minulosti nazýval Llana nebo Plana, což v portugalštině znamená plochý, nejvyšším bodem ostrova je „hora“ Monte Grande, která ční 250 metrů nad hladinu moře. Ostrov využívali pastevci ze sousedních ostrovů k chovu dobytka.

 

Dnešní název Sal vznikl v době, kdy byly na ostrově objeveny zásoby soli, kterou obyvatelé začali těžit.

 

Spolu s ostrovy Boa Vista a Maio je umístěný ve východní části ostrovů, dostává se sem písek ze sahary a proto tu sou krásné pláže s bílým jemným pískem.

 

Na Sal míří nejvíce turistů, už jen proto, že je tu jediné mezinárodní letiště a většina letadel přistává právě zde, konkrétně na letišti Amilcar Cabral Intl Airport (SID) ve městě Espargos.

 

Nejoblíbenější turistické letovisko na ostrově je Santa Maria, město v jižní části ostrova u pobřeží, kde najdete snad ty nejkrásnější pláže. Je zde také nejvíce hotelů a služeb pro turisty.

 

U městečka Pedra do Lume, které se nachází zhruba v polovině ostrova na východním pobřeží, je nejzajímavější jezero Salinas, které vzniklo v bývalém kráteru a dnes slouží k těžbě soli a rekreaci turistů. Zdejší voda je slaností a léčebnými účinky srovnávána s Mrtvým mořem.

 

Sever ostrova není moc obydlený, v severozápadní části se nachází město Palmeira s kouzelným přístavem a barevnými domky, tolik typickými pro zdejší ostrovy.

 

Tím že je ostrov spíše placatý nebude pro vyznavače turistiky moc vhodný. Dají se zde ale provozovat „plážové“ sporty, hlavně kiting, windsurfing a surfing, můžete se zde potápět, obdivovat mořský svět a vydat se do podmořské jeskyně, je zde možnost půjčit si čtyřkolky a projet se po písečných plážích nebo se účastnit rybářských výprav.

 

A až dostanete hlad, určitě musíte ochutnat místní specialitu Arroz de marisco – korýši podávané s rýží. Ostatně přísun čerstvých ryb a mořských živočichů tvoří základ zdejší kuchyně.

 

Večer se také určitě nudit nebudete, noční život je hlavně ve městě Santa Maria, kde můžete navštívit mnoho barů, klubů a diskoték, např. diskotéku La Pirata nebo Disco Banana. Pro vyznavače reggae hudby jsou určené bary Cazinha nebo Canaba.

 

Pokud budete na ostrově v době konání některých slavností, určitě si je nenechte ujít. Kapverďané jsou v organizovaní slavností a především v samotném slavení velice dobří.

 

19. března v Palmeiře festival svatého José

v červnu a červenci se oslavují světci – sv. Antonia a Pedra ve městech Pedra do Lume, Alto s. Joăo a Hortela.

15. září se oslavuje založení nejvýznamnějších usedlostí na ostrově a slavnosti vrcholí v Santa Marii a na místní pláži a tyto slavnosti jsou opravdu bujaré.

 

Fotky z ostrova Sal