Santiago

 

Je svojí rozlohou největší z ostrovů a také nejlidnatější. Na ostrově Santiago (portugalsky Svatý Jakub) žije 220 tisíc obyvatel, což je téměř polovina všech obyvatel souostroví. Na jižním cípu ostrova se nachází hlavní město Kapverd – Praia.

Při prvním osídlování ostrova si Portugalci v 15. století zvolili jako hlavní město Ribeira Grande, později přejmenované na Cidade Velha. Dnes je považováno za nejstarší město Kapverd. V tomto městě najdete původní pevnost Sv. Filipa, která chránila ostrov proti nájezdům pirátů včetně známého Francise Drakea. Nakonec bylo ale město v 18. století dobyto a následně přemístěno východněji do dnešního města Praia. Cidade Velha je dnes rybářskou vesnicí, která je zapsána na seznam památek UNESCO, najdete zde také krásný kostel Nossa Senhora de Rosário.

Ostrov se nachází v jižní části souostroví, podnebí je spíše Africké a kulturní vliv Afriky je tu také více patrný.

Geologicky patří k mladším, proto je terén velmi členitý. Ve vnitrozemí se nacházejí vulkanické pohoří s údolími porostlé bujnou vegetací. Nejvyšším vrcholem je Pico da Antónia s výškou 1394 metrů nad mořem. Pro vyznavače turistiky a přírody má tento ostrov co nabídnout.

Můžete navštívit mnoho zelených údolí, které chrání zdejší vegetaci před spalujícím sluncem a díky tomu zadržují vlhkost. Nejkrásnějším a nejzelenějším údolím ostrova je Sao Domingos, které se nachází přibližně 15 km severně od města Praia. V tomto údolí také naleznete nejnavštěvovanější botanickou zahradu Sao Jorge de Orgáos.

Na severu ostrova je město Tarrafal, kam turisté a místní obyvatelé míří za krásnou pláží plnou kokosových palem, pod kterýma si můžete pronajmout jeden z mnoha bungalovů.

 

fotky z ostrova Santiago